Haber

İspanya’da enerji ve finans sektörlerinden toplanan yaklaşık 1,5 milyar euro vergi

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, ülkede ilk kez uygulamaya konulan büyük güç şirketleri, finans kuruluşları ve bankalardan alınan vergilerin ilk ödemesinde 1 milyar 454 milyon 500 bin euro topladığını açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına açıklama yapan Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, olağanüstü vergiler kapsamında elektrik şirketlerinden 817,4 milyon Euro, finans kuruluşları ve bankalardan 637,1 milyon Euro tahsil edildiğini bildirdi.

Montero, hükümetin öngördüğü üzere elektrik ve finans sektörlerinden alınacak yıllık verginin 2 milyar 900 milyon avroya ulaşacağını söyledi.

İspanya’daki büyük bankaların toplamda 20 milyar 500 milyon euro, büyük enerji şirketlerinin ise 12 milyar euro kar açıkladığını hatırlatan Montero, toplanan vergilerin bu kesimler için “uygun” olduğunu savundu.

Montero, ilk kez toplanan söz konusu vergilerin “mali adaleti geliştirmeyi ve anayasal otorite aracılığıyla eşitsizlikle mücadeleye katkı sağlamayı amaçladığını” kaydetti.

İspanyol bakan, hükümetin fonlarının sosyal çoğunluğu korumak için elektrik vergilerinde indirim, temel gıdalardaki KDV’nin kaldırılması ve yoksul ailelere aylık 200 avroluk yardım gibi siyasi ve mali yardımlar için kullanılacağını söyledi.

İspanya’da elektrik şirketleri ve bankalar, ekonomik krizle bağlantılı olarak hükümetin sosyal adaleti sağlamak amacıyla koyduğu vergilere, bunun şubelerindeki rekabeti ve kendilerine yönelik faaliyetleri azaltacağını öne sürerek karşı çıksalar da herhangi bir vergi ödemeyeceklerini açıkladılar. yasal itirazlar

saricakayaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu